![]() |
||
|
|
Welcome to the Exploding Garrmondo Weiner Interactive Swiss Army Penis. |
GFF is a community of gaming and music enthusiasts. We have a team of dedicated moderators, constant member-organized activities, and plenty of custom features, including our unique journal system. If this is your first visit, be sure to check out the FAQ or our GFWiki. You will have to register before you can post. Membership is completely free (and gets rid of the pesky advertisement unit underneath this message).
|
![]() |
|
Thread Tools |
I usually drink a can of soda and have a granola bar for breakfast. I know soda isn't great for you, but I have a messed up stomach in the morning and the carbonation works wonders for settling me down. It's not always necessarily a sugary/caffeinated soda, though. Sometimes it's just sparkling water. Depends what I felt like getting at the grocery store. So this is like, $1 worth of food.
Then I can drink lattes and cappuccinos and hot chocolates or whatever else I want all day while I'm at work, so this costs me nothing. And the milk is pretty filling and fairly healthy so long as I'm not adding a lot of sugary syrups to my drinks. Lunch break ... like someone said, it's hard to come across anything that's really all that cheap. My store is tiny and there's no room in the fridge for me to bring my own lunch (because it's loaded with milk). So I go out, usually spend somewhere between $5-8. Dinner is usually at home. Cooking for myself isn't too expensive. A typical meal runs about $5-10 depending on what I'm feeling like, but it also usually yields quite a bit in leftovers that I can eat the next few days. So I don't actually cook a new meal every night. And of course, there are a few snack foods sitting around to eat in the betweens. I'd say I average around $10/day, but I could probably knock that down a bit if I needed to budget. I don't feel too bad about spending less money than it takes for me to earn in one hour's worth of work on food. It's necessary, after all. There's nowhere I can't reach.
<@a_lurker> I like zeal better than guru.
<@a_lurker> There, I said it, I'm not taking it back. |
Well, the last week or so I bought a box of pancake mix for about 3.50. It probobly has about 30-40 or so servings. I've eaten about 10 or so. I get one free meal at work a day and nibble here and there for free.
My personal food cost is dramatically low. I do buy groceries for my roomate though, to keep things on an even keel. I had to buy fast food once because I got locked out of my house for the weekend. That was no good. This thing is sticky, and I don't like it. I don't appreciate it. |
Hm...
Breakfast: -I have this maybe once or twice per week, if time permits. It costs 50 cents at most. Weekly Cost: 1 U.S.D. Lunch: -There are two options: 1.) If I am working all day, I stay where I am and go to a restaurant. It costs on average about 1.50 U.S.D. 2.) If I am not working all day but only the morning, then I eat lunch at home with my wife. That costs 2.00 U.S.D. per day between the two of us. Weekly Cost: 15 U.S.D. per week. Dinner: -There are two options (usually): 1.) Once per week we go out to eat to McDonalds or KFC. The total cost is about 3.50 U.S.D. at most. 2.) The rest of the time we have dinner which costs about 2 U.S.D. between us. Weekly Cost: 17.50 U.S.D. Other Foods/Snacks: -Unfortunately, I need my soda/chips/chocolates. My wife likes her snacks too. I would wager we spend about 2 U.S.D. worth on snacks per day. Weekly Cost: 14 U.S.D. Total Weekly Cost: 47.50 U.S.D. So roughly 200 U.S.D. per month. However... Note 1: In truth, whatever is left from lunch is used as leftovers for dinner. The reason for the 2 U.S.D per day is because we have a budget of 100 U.S.D. Note 2: Snacks, soda's, and occasionally a meal from McDonald's come out of our spending money-not our food money. Note 3: This is a very, very basic monthly allowance to day formula, and a very basic conversion to U.S. dollars. Therefore, the true monthly amount may be significant less if nothing more but 'rounding' to make the math easy. I am a dolphin, do you want me on your body? |